Przyznaj – ile razy zdarzyło ci się zarwać noc nad nauką nowego materiału, a nazajutrz nic z tego nie pamiętać? To jeden z książkowych błędów popełnianych przez osoby przygotowujące się do egzaminów. Tymczasem, do sprawnego przyswajania informacji twój mózg wymaga nie tylko ciągłej pracy, ale i relaksu. W takim razie, jak odpoczywać trakcie nauki, by wynieść z niej jak najwięcej korzyści?
Badania naukowe dowodzą, że ludzki mózg przyswaja najwięcej informacji podczas pierwszych i ostatnich 20 minut nauki. Oczywiście, byłoby wspaniale, gdyby ten najpotężniejszy organ miał zdolność do ciągłego, nieprzerwanego przyswajania informacji. Niestety, to niemożliwe – jeśli nie zapewnisz mu odpowiedniej dawki wytchnienia, będzie pracował gorzej!
Jak uczyć się lepiej? Zaplanuj przerwy
Aby szybciej i dokładniej zapamiętywać nowe informacje, w trakcie każdej sesji nauki powinieneś pozwalać sobie na przerwy. Nie chodzi jednak o spontaniczne pogaduszki z mamą, ciągłe wycieczki do lodówki czy przeglądanie filmików ze śmiesznymi kotami. Rozsądne odpoczywanie rządzi się swoimi prawami!
Przede wszystkim, podziel swoją naukę na bloki tematyczne. Każdy z nich powinien trwać 30 minut. Po tym czasie powinna nastąpić przerwa, trwająca od 5 do 10 minut. W trakcie jej trwania pozwól mózgowi na totalny relaks.
W trakcie przerwy od nauki powinieneś zapomnieć o komputerze i smartfonie. Te przyjemne rozpraszacze uwagi nie zapewnią twojemu mózgowi odpoczynku, którego tak potrzebuje.
5 sposobów na zdrowy odpoczynek dla mózgu
Jakie czynności odprężą mózg i ciało w trakcie wytężonej nauki? Poznaj 5 skutecznych sposobów na szybki odpoczynek, który pozwoli ci na lepsze przyswajanie wiedzy.
- Ćwiczenia na świeżym powietrzu
Jeśli masz możliwość, wyjdź do ogrodu i wykonaj kilka podstawowych ćwiczeń – skłony, przysiady, czy podskoki. Możesz również wybrać się na krótki jogging. Mały trening możesz wykonać również przy otwartym oknie. Aktywność połączona ze świeżym powietrzem doskonale dotleni ciało, w tym również zmęczony umysł.
- Ekspresowa drzemka
Połóż się na łóżku, zamknij oczy i pomyśl o czymś przyjemnym. Kto wie, być może uda ci się zasnąć na kilka minut? Szybka drzemka świetnie odciąży twój mózg i pozwoli rozluźnić się spiętym mięśniom.
- Oddychanie przeponą – relaks dla ciała
Ciekawym sposobem na szybkie zrelaksowanie się i lepsze dotlenienie organizmu jest oddychanie przeponą. Tę technikę warto opanować z jeszcze jednego powodu – nazywana jest „sekretną bronią mówców”. Gdy nauczysz się oddychać przeponowo, dłuższe wypowiedzi i koncentracja będą dla ciebie mniejszym kłopotem.
- Zmień miejsce nauki
Przenieś się wraz z notatkami w inne miejsce. Twój mózg bardzo lubi zmiany! Może okazać się, że praca zaledwie kilka metrów dalej będzie dla ciebie znacznie mniej męcząca. Uwaga – unikaj uczenia się na łóżku, ponieważ ono mózgowi podświadomie kojarzy się ze snem.
- Posłuchaj muzyki relaksacyjnej
W sieci znajdziesz całe mnóstwo playlist z muzyką, która działa odprężająco. Udowodniony, pozytywny wpływ na umysł ma m. in. spokojna muzyka klasyczna. Warto słuchać jej nie tylko podczas przerwy, ale i w trakcie nauki. Dobrze dobrane tło dźwiękowe sprzyja nie tylko relaksowi, ale też koncentracji.
Mądry odpoczynek – sposób na szybszą naukę
Zapomnij o wielogodzinnym ślęczeniu nad książkami. W ten sposób nie tylko nie przyswoisz wszystkich ważnych danych, ale po prostu bardzo się zmęczysz. Dobrze zaplanowana nauka to ta, w której znajdzie się czas na pracę i relaks. Znajdując czas na odpoczynek, pozwalasz swojemu mózgowi uporządkować informacje i lepiej je zapamiętać!
1 komentarz do wpisu: “Jak odpoczywać w trakcie nauki?”
Fajny artykuł – kilka ciekawych pomysłów na odpoczynek w trakcie nauki, z pewnością skorzystam