fbpx

Notatki wizualne, czyli sketchnoting.

Notatki wizualne (ang. sketchnoting) łączą w sobie słowa i obrazki. Nauka z ich pomocą to świetny sposób na szybsze przyswojenie wiedzy, ale też przypominanie sobie o codziennych, ważnych obowiązkach. Dowiedz się, jak sketchnoting może pomóc Ci w „uporządkować” w głowie to, co jeszcze do niedawna było bardzo nieprzystępne!

Czym są notatki wizualne?

Sketchnoting to metoda zapisywania informacji w sposób tekstowo-obrazkowy. Większość przekazu wciąż stanowi tekst, jednak zostaje on obudowany w przyjazną, graficzną formę, która wynika wprost z wyobraźni piszącego. To właśnie dlatego notatki wizualne powinny być tworzone zawsze samodzielnie – są one subiektywnym sposobem porządkowania informacji przez mózg i przypisywania im konkretnych symboli.

Aby tworzyć sketchnoting, wcale nie musisz mieć zdolności plastycznych. Nie chodzi o to, by stworzyć dzieło sztuki, a jedynie uczynić informacje do zapamiętania bardziej przystępnymi. W ten właśnie sposób można tworzyć wykresy, mapy, obrazkowe historyjki, plakaty – słowem – czego dusza (a właściwie umysł) zapragnie.

Kiedy sketchnoting przydaje się najbardziej?

Umiejętność tworzenia notatek wizualnych przydaje się w bardzo wielu życiowych sytuacjach. Pierwszą jest oczywiście proces uczenia się; obrazkowe zapisywanie danych pozwala umysłowi znacznie szybciej je przyswoić. Jak zapewne wiesz, w ludzkiej naturze leży bycie wzrokowcem – atrakcyjne formy graficzne to świetny sposób na przemycenie wiedzy do Twojego mózgu. To właśnie dlatego tzw. mapy myśli, czy wykresy mogą okazać się bardziej skuteczne od zbitki tekstu, którego nie jesteś w stanie zapamiętać. 

1 komentarz do wpisu: “Notatki wizualne, czyli sketchnoting.”

zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *